Wczytuję dane...

Perfumy i ich historia

Perfumy i ich historia

Nazwa perfumy pochodzi z języka francuskiego ‘par fumée’, co oznacza ‘przez dym’. Najstarsze pisemne informacje o wykorzystywaniu perfum pochodzą z Mezopotamii. Starożytni ludzie w miejscach kultu wykorzystywali napary z ziół, ofiarowywali je swoim bóstwom. Unosząca się wonna chmura z naparu, pachnący dym był ich modlitwą. Wierzyli, że ten magiczny aromatyczny napar i jego nieziemski zapach, podoba się bóstwom i ich prośby zostaną wysłuchane.


Historia perfumiarstwa jest bardzo ciekawa. Przez stulecia radość czerpania przyjemności z zapachu, receptury ich wytwarzania oraz stosowania znane były tylko osobom pochodzącym z grup społecznych o najwyższym statusie. Wszyscy mogli je poczuć, natomiast nie każdy mógł je posiadać. Najczęściej miały one postać balsamu lub olejku, do ich wytworzenia wykorzystywano ekstrakty z ogromnej ilości płatków kwiatów i ziół.


Zapachy, które nam dzisiaj towarzyszą, z którymi na co dzień się spotykamy zostały zapoczątkowane w XIX wieku. We Francji, w 1828 roku Pierre-François Pascal Guerlain założył w Paryżu firmę perfumeryjną, a jego umiejętności i przekazanie wiedzy na kolejne pokolenia zostały rozpowszechnione na skalę światową. Cieszący się renomą i szacunkiem wśród bogatych paryskich sfer Guerlain tworzył zapachy pod indywidualne zamówienia, dostosowując je do charakteru danej osoby, jej ubioru czy też wyjątkowej okazji. 

                       

Guerlain Paris 1828

                
Na początku XX wieku wytwarzanie substancji zapachowych na drodze syntezy chemicznej zaowocowało przewrotem w przemyśle perfumeryjnym. Pozwoliło to na tworzenie dowolnych kompozycji zapachowych, tym samym spadek ich ceny oraz ogólną dostępność. Od tego czasu powstało tysiące firm perfumeryjnych zajmujących się tworzeniem zapachów. 

                   

Wykreowanie i utworzenie kompozycji zapachowej jest swojego rodzaju sztuką. Kilkadziesiąt tysięcy perfumiarzy na całym świecie, ludzi o szczególnych predyspozycjach do tworzenia i łączenia zapachów, nazywamy w branży nosami. Nosy nie posiadają bardziej wyczulonego zmysłu węchu od przeciętnych ludzi, obecnie jest to zawód. Nosy wyróżniają się bardzo rozwiniętą zdolnością psychiczną, zwaną wyobraźnią zapachową oraz zdolnością do zapamiętywania większej ilości woni, zwaną pamięcią olfaktoryczną. Kompozycje zapachowe to mieszanina kilkunastu składników w większości pochodzenia naturalnego, uzupełniona syntetycznymi związkami chemicznymi. Składniki te dzielimy na akordy, a następnie na nuty.

        
Każdy z nas ma swoje ulubione i mnie ulubione wonie, z każdej strony otaczani jesteśmy szeroką gamą zapachową. Czasami warto zwrócić uwagę, kto jest twórcą kompozycji zapachowej moich ulubionych perfum i po nazwisku poszukać, jakie stworzył inne kompozycje zapachowe. Na tej podstawie przyjrzeć się, powąchać, spróbować, a przede wszystkim ocenić.

 

Polub nas na Facebook

Śledź nas na Twitter

Śledź nas na Instagram