Wczytuję dane...

17 ciekawostek ze świata perfum

Ciekawostki_ze_świata_perfum
      

Świat perfum kryje w sobie wiele niezwykłych tajemnic, potrafi inspirować oraz przenosić w świat przygód i zapachów. Przedstawiamy ciekawostki ze świata perfum i opinii klientów, które pomagają nam zrozumieć tą mistyczną dziedziną, ukrytą w każdej kropli perfum.

       

1. Dlaczego te same perfumy pachną inaczej na różnych osobach

Te same perfumy zawsze pachną inaczej na różnych osobach ze względu na indywidualne różnice w chemii ciała i skóry. Składniki perfum reagują z naturalnymi substancjami zawartymi w skórze oraz z ph skóry, co ma decydujące znaczenie w odbiorze zapachu. Dodatkowo styl życia, dieta, warunki klimatyczne, wiek, zawartość tłuszczu w skórze oraz wiele innych czynników wpływa na percepcję zapachu. To sprawia, że dane perfumy będą bardziej intensywne lub delikatniejsze w trakcie noszenia na różnych osobach.

Wybór odpowiedniego i idealnie dobranego zapachu dla siebie, który współgra z indywidualną chemią własnego ciała, wymaga próbowania i eksperymentowania.

                 

2. Jak właściwie nakładać perfumy na siebie

Nakładanie perfum nie jest trudnym zadaniem. Aby cieszyć się długotrwałym zapachem, należy go rozpylać na punkty pulsu, takie jak nadgarstki, szyja, dekolt, zgięcia łokci lub kolan. Ciepło tych miejsc pomaga uwalniać zapach, sprawi, że pozostanie na skórze dłużej. Nie należy przesadzać z perfumami, najczęściej wystarczy jeden psik na wybrane miejsce własnego ciała.

   

dama_rozpylajaca_perfumy_na_szyję

        

     

3. Czego nie należy robić z perfumami

Istnieje kilka elementów, których nie powinno się robić z perfumami, aby zachować ich jakość i skuteczność. Przede wszystkim perfum nie należy rozpylać na ubraniach, ponieważ potrafią pozostawić przebarwienia na tkaninach. Podobnie trzeba unikać kontaktu z elementami metalowymi lub jubilerskimi, aby nie doprowadzić do zmiany koloru biżuterii. Nie należy przesadzać z nadmiarem perfum, bo ich woń stanie się dla otoczenia przytłaczająca i często mało przyjemna.

Także nie zaleca się pocierać miejsc na skórze po bezpośrednim nałożeniu perfum. Należy krople pozostawić, aby zapach się naturalnie rozwinął. Pocieranie miejsc na które zaaplikowaliśmy perfumy może zniszczyć w nich zawarte delikatne molekuły zapachowe. Dodatkowo należy unikać stosowania perfum w miejscach, gdzie są zakazane, jak niektóre środowiska pracy, w tym ośrodki zdrowia i szpitale.

                          

4. Gdzie najlepiej przechowywać perfumy

Perfumy powinny być przechowywane w chłodnym i suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i zmian temperatury, wtedy zachowają trwałość przez kilka lat. Najlepszym miejscem do przechowywania perfum jest zwykle szafa lub szuflada w sypialni, gdzie warunki są bardzo stabilne i chronią perfumy przed czynnikami, które mogą wpłynąć na ich jakość. 

                  

5. Dlaczego nie należy pozostawiać perfum w łazience

Nie zaleca się pozostawiania perfum w łazience z uwagi na zmienny mikroklimat w tym pomieszczeniu. W przypadku dużych i przewiewnych łazienek nie należy się tym tematem przejmować, natomiast w małych i ciemnych łazienkach lepiej nie pozostawiać perfum.

W łazience bardzo często występują zmiany temperatury i wilgotności powietrza, co może mieć wpływ na jakość perfum. Perfumy są wrażliwe na skrajne temperatury, wilgoć i światło słoneczne, może to prowadzić do rozkładu składników perfum, zmiany zapachu, a tym samym utraty ich intensywności. Perfumy zawierają alkohol, dla małych dzieci jest niebezpieczny w przypadku posmakowania perfum lub dostania się ich kropli do oczu.

          

ciekawostki_o_świecie_perfum

  

6. Czy perfumy mogą powodować uczulenia

Tak, perfumy mogą powodować uczulenia u niektórych osób. Uczulenie na perfumy jest wynikiem reakcji organizmu na składniki chemiczne zawarte w produktach perfumeryjnych. Głównymi składnikami, które mogą wywoływać uczulenia lub reakcje skórne, są substancje zapachowe używane do tworzenia zapachu w perfumach. Perfumy zawierają także alkohol, konserwanty i inne dodatki chemiczne, które także mogą prowadzić do podrażnienia skóry u niektórych osób szczególnie wrażliwych. Zawsze warto zapoznać się ze składem perfum, aby uniknąć substancji, która może wywołać nieprzyjemne uczucie swędzenia i wyprysku na skórze.

Alergia nie oznacza, że zmuszeni jesteśmy do rezygnacji z używania ulubionych perfum. Osobom podatnym na uczulenia, zaleca się używanie delikatnych perfum bez tych nut zapachowych, których organizm nie akceptuje. Do najbardziej znanych substancji chemicznych powodujących uczulenia zalicza się limonene, geraniol i eugenol.

              

7. Czy dzieci mogą używać perfum

Koncerny perfumeryjne dla dzieci również mają szeroką ofertą produktów perfumowanych. Perfumy tworzone z myślą o dzieciach są delikatne i zawierają zdecydowanie mniej potencjalnie drażniących składników, które mogą wywołać uczulenie lub wysypkę. Dlatego warto wybierać pośród produktów bezpiecznych dla skóry o składzie, które są przeznaczone specjalnie dla dzieci.

Na markowych opakowaniach perfum dla dorosłych często można zauważyć symbol związany z bezpieczeństwem, taki jak "materiał łatwopalny" lub "trzymać z dala od dzieci".

              

8. Co oznaczają symbole objętości na opakowaniach perfum

Pojemność podawana w ml /mililitrach/ oraz FL OZ /fluid ounce/ to jedna z najważniejszych informacji dotycząca ilości produktu we flakonie.

W Polsce objętość cieczy podajemy w ml, natomiast w wielu krajach, w tym w USA, w powszechnym użyciu do pomiaru cieczy używa się miary uncji oznaczonej symbolem FL.OZ. Jedna uncja płynu to około 29.57 mililitrów.

W perfumach najczęściej spotykamy oznaczenia objętości:

30 ml = 1 fl.oz

50 ml = 1.7 oz lub 1.6 oz

75 ml = 2.5 oz

100 ml = 3.4 oz lub 3.3 oz

                     

9. Jakie oznaczenia mają perfumy

Perfumy dostępne są w różnych koncentracjach, co ma znaczenia dla intensywności i trwałości zapachu. 

ES/EF Eau de Solide/Eau Fraiche – woda odświeżająca

EDC Eau de Cologne – woda kolońska

ASH After Shave - woda po goleniu

EDT Eau de Toilette - woda toaletowa

EDP Eau de Parfum - woda perfumowana

Parfum – perfumy z najwyższą zawartością olejków zapachowych

     

Przedstawiamy najważniejsze rodzaje perfum z podziałem na procentową zawartość olejków eterycznych:

Podział_perfum_według_koncentracji

     

Na opakowaniach często mamy podane dodatkowe oznaczenia, takie jak:

Refillable – oznacza, że flakon perfum ma możliwość wielokrotnego jego uzupełniania 

Vaporisateur /atomizer/ – flakon posiada mechaniczną pompkę za pomocą której produkt może być rozpylany na skórze

Spray /aerozol/ – w przeciwieństwie do atomizera opakowanie produktu znajduje się pod ciśnieniem, ten system często wykorzystywany jest w dezodorantach

24M - to okres przydatności perfum do użycia. Ten symbol informuje, przez ile miesięcy produkt jest bezpieczny do użycia po jego otwarciu. W przypadku liczby "24M" oznacza, że produkt jest ważny przez 24 miesiące po otwarciu flakonu. To ważne, aby kontrolować trwałość perfum.

 

10. Jakie składniki wykorzystywane są do produkcji perfum

Produkcja perfum jest sztuką, która wymaga wprawy i doświadczenia perfumiarza w mieszaniu i harmonizowaniu różnych składników. Komponenty używane do produkcji perfum są dokładnie selekcjonowane, aby uzyskać unikalny zapach, którego zadaniem jest zainteresowanie konsumentów.

Składniki perfum to mieszanka olejków eterycznych, alkoholu i innych substancji wzmacniających. Najważniejszym składnikiem wykorzystywanym w skomplikowanym procesie produkcji perfum są olejki zapachowe. Mogą one być pochodzenia naturalnego /z olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin, kwiatów, owoców, krzewów, drzew/ lub syntetycznego /tworzone w laboratoriach perfumeryjnych/.

Po aplikacji perfum na skórę ciała rozprzestrzenia się substancja bazowa perfum /np. alkohol etylowy, olejek jojoba, olejek sandałowy/, który szybko paruje i wchłania się w skórę. Na jej powierzchni pozostają olejki zapachowe oraz substancje wzmacniające zwane odorantami. Wraz z upływem czasu uwalniane są do powietrza powodując wrażenie węchowe inaczej zwane wrażeniem olfaktorycznym. 

        

11. Czy perfumy powodują przebarwienia na ubraniach

Tak, perfumy mogą czasami powodować przebarwienia na ubraniach, szczególnie jeśli nie są prawidłowo stosowane lub zawierają pewne składniki, które reagują z tkaninami.

Na przykład olejki eteryczne z kwiatów o intensywnym kolorze lub substancje barwiące występujące w perfumach, zwłaszcza te o ciemnym kolorze, mogą wpłynąć na uszkodzenie tkaniny. Alkohol etylowy, często wykorzystywany przy produkcji perfum, może reagować z niektórymi tkaninami i powodować przebarwienia. Nie zaleca się aplikowania perfum na ubrania, szczególnie o jasnym kolorze. Perfumami bezpośrednio należy spryskać skórę i pozwolić kroplom perfum przez kilka minut wyschnąć przed nałożeniem ubrań na siebie.

       

12. Sprytne i sprawdzone sposoby na trwałość perfum

Aby zapach utrzymał się dłużej, warto skorzystać z balsamów do ciała lub nawilżaczy skóry przed aplikacją perfum. Tłuszcz zawarty w kremie potrafi sprawić, że zapach zostanie z nami na dłużej.

Jeżeli tak chcemy, to tuż po kąpieli najpierw należy wysmarować ciało balsamem, a po jego wchłonięciu zaaplikować perfumy na skórę w wybranych miejscach, jak szyja, nadgarstki, czy też zgięcia łokci lub kolan. Najlepiej użyć kosmetyku tej samej marki, a jak nie mamy to bezzapachowego kremu lub balsamu. Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą małego pojemnika z kremem nasączonego kilkoma kroplami ulubionych perfum. W ciągu dnia zawsze możemy przetrzeć dłonie tym wcześniej przygotowanym kremem lub balsamem.

      

13. Perfumy a pH skóry

Różnice w pH skóry mogą wpłynąć na to, jak długo perfumy utrzymują się na skórze. Dlatego czasami trzeba eksperymentować, aby znaleźć perfum, który najlepiej reaguje z naszą skórą.

Skóra właściwa ma naturalnie lekko kwasowy pH, które wynosi 4,5-6 pH co pomaga utrzymać jej kondycję i chroni przed zakażeniami.

           

skala_ph_skóry

    

Jeżeli mamy wysokie pH skóry, a tym samym skórę suchą i wrażliwą, to możemy być pewni, że zapach na nas będzie się szybciej ulatniał. Musimy zadbać o odpowiednie nawilżanie skóry. Powinniśmy także wybierać perfumy bardzie intensywne, np.  orientalno – kwiatowe. Lekkie, orzeźwiające zapachy zawsze będą się szybko ulatniać i po krótkim czasie staną się niewyczuwalne.

Osoby z niższym, kwaśnym odczynem pH skóry, mający skórę tłustą lub mieszaną, nie powinny narzekać na trwałość zapachu. Oleista i wilgotna skóra, najczęściej u osób o ciemnej karnacji, ciemnych włosach i oczach, pozwala utrzymać aromat perfum nawet przez kilkanaście godzin.

     

14. Perfumy a emocje

Perfumy mają zdolność wywoływania i wzmacniania emocji, co sprawia, że są one ważnym elementem naszego codziennego życia. Poprzez wybór odpowiedniego zapachu możemy kształtować nasze emocje oraz wpływać na to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych.

Perfumy o świeżych, lekkich nutach owocowych i kwiatowych poprawiają nastrój, wywołują uczucie radości i szczęścia. Inne, szczególnie te zawierające olejki z lawendy, pomagają w zrelaksowaniu się i odprężeniu. Zapachy orientalne mają moc wpływania na atrakcyjność oraz budowanie romantycznych relacji.

Perfumy posiadają również moc wywoływania wspomnień z przeszłości. Nosząc konkretny zapach, możemy przenieść się w czasie i przypomnieć sobie wydarzenia oraz sytuacje, które wcześniej były związane z tym zapachem.

Dobierając perfumy, które harmonizują z naszym stylem i osobowością, zyskujemy znaczne poczucie pewności siebie. Zapachy stanowią formę wyrażania naszej tożsamości. Dodatkowo podarowanie perfum najbliższej osobie może być wyrazem miłości i troski, możemy przekazać nasze uczucia w sposób zarówno emocjonalny, jak i zmysłowy.

     

15. Najsłynniejsze perfumy na świecie, które uwielbiamy od lat

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele niesamowicie popularnych i ikonicznych perfum, które zyskały światową sławę, jak i pozostają w pamięci konsumentów. Wymieniamy niektóre z najbardziej znanych i kultowych perfum na świecie.

Chanel No 5 – Zapach stworzony przez Coco Chanel, jest symbolem luksusu i elegancji.

Dior J'adore – Perfumy są kwintesencją kobiecości i glamour Diora. Zapach jest znany ze swojego wyjątkowego flakonu w kształcie amfory.

Calvin Klein CK One – Perfumy unisex, które stały się ikoną lat 90tych. Znane są z oryginalnej kampanii reklamowej, która promowała uniwersalność i równość.

Guerlain Shalimar - To klasyk w świecie perfum i jest uważany za jeden z pierwszych orientalnych zapachów.

Jo Malone Lime Basil & Mandarin - Jo Malone to brytyjska marka znana z prostych i eleganckich zapachów. Lime Basil & Mandarin to jedna z jej najbardziej rozpoznawalnych kompozycji.

Yves Saint Laurent Opium - Opium to zmysłowy i orientalny zapach, który wprowadzono na rynek w latach 70tych i do dzisiaj uważany jest za kultowy.

Estée Lauder Pleasures – Delikatne, kwiatowe perfumy cieszą się ogromną popularnością wśród kobiet na całym świecie.

Mugler Angel - Angel to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji zapachowych, znana ze swojego słodkiego i orientalnego charakteru.

Tom Ford Black Orchid - Ten zapach od znanej luksusowej marki mody jest znany ze swojego wyjątkowego i zmysłowego charakteru.

Versace Bright Crystal – Kwiatowe i świeże perfumy, które zdobyły uznanie wielu kobiet na całym świecie.

Dolce & Gabbana Light Blue - Ten zapach to symbol włoskiej elegancji i śródziemnomorskiego stylu życia.

           

16. Najdroższe perfumy na świecie

Najdroższe perfumy na świecie często zawierają rzadkie i kosztowne składniki, ich ekskluzywne flakony stanowią prawdziwe dzieła sztuki perfumeryjnej, są symbolem luksusu i prestiżu. Ceny tych perfum sięgają tysięcy, a nawet setek tysięcy złotych za flakon, co sprawia, że są one dostępne tylko dla nielicznych. 

Kwiatowo-orientalne perfumy brytyjskiej marki Clive Christian No. 1 Imperial Majesty zostały uznane za najdroższy zapach na świecie. Flakon perfum wykonany jest z polerowanego kryształu Baccarata. W kołnierzu z 18-karatowego złota ukryty jest pięciokaratowy biały diament. Flakon perfum jest tak cenny, że wyprodukowano ich tylko dziesięć sztuk. Siedem trafiło do prywatnych kolekcjonerów, a pozostałe trzy podróżują po świecie w ramach specjalnej kolekcji Clive’a Christiana. Imperial Majesty został wyceniony na ok. 115 tys. funtów.

    

Clive_Christian_No_1_Imperial_Majesty

          

17. Najwybitniejsi perfumiarze

Sztuka tworzenia perfum jest dziedziną, która przyciąga niezwykle utalentowanych kreatorów zapachów. Każdy z nich ma swój unikalny styl i tworzy kompozycje, które przyciągają miłośników perfum na całym świecie. Wymieniamy tylko kilka słynnych nazwisk spośród wielu utalentowanych perfumiarzy na świecie.

Edmond Roudnitska - Francuski perfumiarz jest uważany za jednego z najważniejszych w historii perfumerii. Stworzył wiele znakomitych perfum, takich jak Eau Sauvage i Diorella dla Christiana Diora oraz Eau d'Hermès dla marki Hermès.

Jacques Guerlain – Francuski, wybitny perfumiarz, uchodzi dziś za jednego z najważniejszych twórców w historii perfum, wykreował ponad 400 zapachów, w tym kultowe perfumy Shalimar i Mitsouko.

Ernest Beaux - Francuski perfumiarz pochodzenia rosyjskiego, który stworzył słynne perfumy Chanel No. 5 dla Coco Chanel. Jego prace dla Chanel wpłynęły na rozwój perfumiarstwa i wprowadziły nowe podejście do tworzenia zapachów.

Jean-Claude Ellena - Jest jednym z najbardziej uznanych współczesnych perfumiarzy. Przez wiele lat pracował jako perfumiarz dla marki Hermès i stworzył wiele popularnych zapachów, takich jak Terre d'Hermès.

Alberto Morillas - Ceniony hiszpański perfumiarz, który jest znany ze swojego talentu w tworzeniu wyjątkowych i popularnych kompozycji zapachowych.  Jest autorem wielu znakomitych perfum, takich jak Calvin Klein CK One, Giorio Armani Acqua di Giò, Kenzo Flower by Kenzo.

        

   Ciekawostki_ze_świata_perfum

    

                                 

Perfumy od wieków fascynują swoimi uwodzicielskimi aromatami, zdolnością wywoływania emocji i budowaniem niezapomnianych wrażeń. Tworzenie perfum to skomplikowany proces, który wymaga wyjątkowych umiejętności perfumiarzy w doborze odpowiednich składników i ich proporcji. Perfumy to nie tylko zapach, to historia i sztuka, które pozostawiają trwały ślad w naszej kulturze. 

           

Polub nas na Facebook

Śledź nas na Twitter

Śledź nas na Instagram