Wczytuję dane...

Różnica między perfumami - woda perfumowana, czy woda toaletowa

Różnica między perfumami - woda perfumowana, czy woda toaletowa

Perfumami powszechnie nazywamy wszystkie zapachy, które posiadamy we flakonach. Czasami klienci zadają nam pytanie, czym się różni woda toaletowa od wody perfumowanej. I dla tych osób poświęcamy ten wpis na naszym blogu. W zależności od własnych preferencji, stylu życia, osobowości wybieramy perfumy właściwe, wodę perfumowaną, wodę toaletową, wodę kolońską lub wodę odświeżającą. 

Perfumy w swoim składzie to mieszanina:

a/ związków zapachowych zwanych olejkami,

b/ środków homogenizujących,

c/ rozpuszczalnika.

 

Olejki zapachowe pozyskuje się z wybranych części roślin lub owoców, jak np. kwiat piwonii, frezji, magnolii, liście bazylii, mięty, owoce lemonki, gorzkiej pomarańczy. Poprzez odpowiednie mieszanie syntetycznych związków chemicznych o różnych zapachach, wonnych i czasami bezwonnych (służących tylko do utrwalania innych składników) uzyskujemy olejki eteryczne. Dzięki nim przyjęte zostało nazewnictwo perfum. Na poniższym rysunku przedstawiono ich objaśnienie:


Środki homogenizujące to naturalne produkty, np. ambra, piżmo, olibanum, galbanum, żywica elemi, wetiver lub związki chemiczne jak merkaptany, aminy, których zadaniem jest wzmacnianie i utrzymywanie trwałości zapachu olejków. Dzięki homogenizacji uzyskujemy jednolity, nierozwarstwiający się roztwór. Bez tego procesu nie można by było uzyskać roztworu, ponieważ związki chemiczne i olejki w normalnych warunkach często nie mieszają się z sobą.

Rozpuszczalnikiem najczęściej jest etanol lub mieszaniną lekkich alkoholi alifatycznych. Zawartość alkoholu w perfumach łączy się z zawartością olejków eterycznych.

 

Najszlachetniejsze perfumy najmocniej stymulują nasz zmysł powonienia. Im mniejsza zawartość olejków zapachowych, tym mniejsza zawartość alkoholu w perfumach. W naszym klimacie kobiety najczęściej i najchętniej wybierają wody perfumowane. Natomiast nie wszyscy i nie zawsze lubią intensywne zapachy, preferują subtelniejsze i delikatniejsze, stąd spore zainteresowanie wodami toaletowymi, szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. Męskie wody toaletowe są bardzo  popularne i trwałe. Dla wielbicieli zapachów mamy męskie wody perfumowane. Dla osób nie akceptujących mocnych woni, wody kolońskie.

 

Należy mieć na uwadze, i nie można porównywać wg w/w podziału, np. wody toaletowej dla kobiet i wody toaletowej dla mężczyzn. Produkty damskie i męskie zdecydowanie się od siebie różnią, inaczej się pocimy oraz uwalniamy zapachy na naszych skórach. Od zaledwie kilku lat najsłynniejsze Domy Mody rozpoczęły produkcję wód perfumowanych dla mężczyzn, wyjątkowo mocne, silne i trwałe produkty. Znamy również wspólne perfumy tzw. unisex czyli i dla kobiet, i dla mężczyzn, najczęściej w formie wody toaletowej.

 

Gama perfum jest bardzo szeroka i ciekawa. Wybierając perfumy nie kierujmy się tym, co ktoś powiedział lub napisał, słuchajmy tylko siebie. Kosztowne perfumy nie zawsze będą pachniały przez kilka dni. Znaczenie ma jakość składników, marka, sposób o ich dbałość oraz klimat, w którym żyjemy i ich używamy.

 

Polub nas na Facebook

Śledź nas na Twitter

Śledź nas na Instagram