Wczytuję dane...

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent należy do najznakomitszych osób w historii mody i perfumiarstwa. Yves Saint Laurent, właściwie Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent (1936-2008) dzieciństwo spędził w Algierii. Od najmłodszych lat fascynował się rysowaniem projektów ubrań i prowadzeniem w wyobraźni domu mody. W wieku 17 lat wygrał konkurs na projekt sukienki koktajlowej, organizowanej przez miesięcznik Vogue w Paryżu, po czym dostał się do prestiżowej szkoły krawieckiej Christiana Diora. Jego talent i wysiłek został szybko zauważony oraz doceniony. Cztery lata później Yves Saint Laurent został zatrudniony na stanowisku głównego projektanta Domu Mody Christiana Diora.

 

Pierwsza kolekcja sukienek Yves’a dla Diora nosiła nazwę „Trapeze”. Sukienki rozszerzały się ku dołowi oddalając materiał od ciała, zniknęły w nich wszelkie watowania i usztywnienia, tym samym nie opinały talii i zapewniły swobodę ruchów. Przez innowacyjną, nową kreację, która bardzo spodobała się kobietom, z miejsca Yves Saint Laurent stał się sławny.

Pierwsze sukcesy młodego Yves’a przerwało powołanie do wojska. Przed zakończeniem wojny francuskiej - algierskiej, w 1961 roku w Paryżu Yves Saint Laurent wraz z Pierre’a Bergé założyli własny Dom Mody, pod nazwą Yves Saint Laurent SAS. Nowe przedsiębiorstwo już po dwóch latach działalności stało się jednym z najbardziej luksusowych Domów Mody na świecie. Każdego roku Yves Saint Laurent wypuszczał na rynek 2 kolekcje ubrań Prêt-à-porter oraz 2 kolekcje Haute Couture wraz z akcesoriami i linią zapachów.

   

Najsłynniejszą sukienką Yves’a jest „Mondrian dress” zainspirowana stylem holenderskiego malarza Pieta Mondriana. Kolorowe, żółto – niebiesko – czerwone prostokąty ułożone w charakterystyczny sposób w prostej linii sukni, stały się w 1965 roku przebojem mody. Kolejnym słynnym dokonaniem francuskiego kreatora mody był projekt "Le smoking" z 1966 roku, który nie tylko ubrał kobiety w smoking, ale też zdobył błyskotliwą popularność i do dziś jest powielany na wiele sposobów. 

Yves Saint Laurent wypromował także krótkie skórzane kurtki, wysokie buty, tweedowe marynarki. Jego nowatorskie projekty i pomysły niezmiennie inspirują współczesnych kreatorów mody. Wprowadził wiele innowacyjnych zmian, które na zawsze zmieniły charakter i styl mody.

    

Do świata perfum Yves Saint Laurent wkroczył w 1964 roku, wypuszczając na rynek damskie perfumy Y. Dom Mody Yves Saint Laurent Beauty wprowadził około 200 różnych kompozycji zapachowych, z czego wiele przeszło do klasyki i historii perfumiarstwa. Wszech popularne Opium (1977), którego zadaniem było uzależnianie kobiet od perfum YSL, jak i od mody do dzisiaj są jednymi z najbardziej poszukiwanych i cenionych perfum, podobnie jak Opium Pour Homme (1995). Do najsłynniejszych zapachów należą również: Rive Gauche (1971), Yves Saint Laurent Pour Homme (1971), Kouros (1981), Paris (1983), Jazz (1988), Yvresse (1993), In Love Again (1998), Baby Doll (2002), M7 (2002), Cinema (2004), L’Homme (2006), Elle (2007), Parisienne (2009), La Nuit de L’Homme (2009), Manifesto (2012), Black Opium (2014), Mon Paris (2016).

    

Sortuj według: Wyświetl po produktów

Polub nas na Facebook

Śledź nas na Twitter

Śledź nas na Instagram