Wczytuję dane...

Zrozumieć zapachy

Dlaczego perfumy nie pachną tak samo przez cały dzień

Dzieje się tak, ponieważ nie jesteś w stanie wyczuć jednocześnie wszystkich składników zawartych w perfumach. Każdy składnik posiada inny poziom ulatniania. Spowodowane to jest ciepłem naszej skóry, temperaturą otoczenia, poziomem wysychania na skórze danego składnika i jego parowania.

Kompozycje zapachowe opierają na piramidzie zapachowej składającej się z trzech części i podzielonej na warstwy od najbardziej lotnych oznaczone jako nuty górne, środkowe i dolne, przyjmujące także nazwy nuta głowy, serca i podstawy.

    

Pierwsze nuty górne, są najbardziej ulotne, pojawiają się i szybko zanikają. Ich miejsce zajmują nuty środkowe. Proces ulatniania nut środkowych trwa do momentu aż zaczną się rozpraszać. Wtedy pojawiają się nuty dolne, które pozostają przez kolejnych kilka godzin. Cały proces nazywamy cyklem życia zapachu. Inaczej jest to kompozycja, szereg nut, który zmienia się na twojej skórze, przemiennie ci towarzyszy aż do całkowitego wygaśnięcia. W wielu perfumach nuty przechodzą jedna po drugiej, są bardzo wyczuwalne. W innych zapachy stają się złożone, nuty nakładają się na siebie, tworzą akordy, zmieniają poziom nasycenia. Subiektywnie każdy może wyczuć je inaczej na swojej skórze. Niektórzy preferują perfumy ze złożonymi nutami, inni wybierają prosto ułożone kompozycje.

          

Jak rozpoznać nuty i kompozycje zapachowe perfum

Piramida zapachowa, inaczej zwana węchowa lub perfumeryjna używana jest do wizualizacji cyklu życia zapachu. W formie graficznej przybiera formę trójkąta. Piramida zapachowa to informacja, wskazówka od producenta czego możemy spodziewać się po perfumach. Każdy akord zbudowany jest z wyselekcjonowanych składników, inaczej się ulatnia, jak i wykazuje swoją trwałość. 


Piramida_zapachowa

Nuta głowy

Nuta głowy pojawia się od razu po rozpyleniu, jest energetyzująca i silna. Od razu wiemy czy jest to zapach, który nas zaciekawi, czy też natychmiast go odrzucamy. Najczęściej składa się z cytrusów, owoców, przypraw, bo to one mają moc pełną świeżości, potrafią przyjemnie zakręcić w nosie. Najczęściej spotykane nuty to bergamotka, mandarynka, cytryna, grejpfrut, kardamon, mięta, eukaliptus, jałowiec, rozmaryn. 

Nuta głowy trwa przeciętnie kilkanaście minut, jest wizytówką kompozycji zapachowej, przekazuje bodziec czego możemy spodziewać się po perfumach, czy zapach wart jest naszej uwagi.

   

Nuta serca

Wyczuwalna, ważna, nadaje charakter perfumom. Wypełniona jest aromatem kwiatów, owoców, przypraw i drzew. Bukiet najwspanialszych roślin z naszych ogródków, jak i z najdalszych zakątków świata. Nuta środkowa utrzymuje się na skórze przez kilka godzin, definiuje kategorię zapachu. Do najpopularniejszych składników należy jaśmin, róża, piwonia, frezja, konwalia, kardamon, rumianek, cyprys, geranium, ylang-ylang, neroli, tymianek, lawenda, gałka muszkatołowa, koper, neroli. 

Na podstawie nuty środkowej najczęściej definiuje się kategorie zapachowe perfum. Na przykładzie perfum damskich, gdzie w nucie środkowej największą rolę odgrywa buiet pachnących kwiatów, to wiemy że perfumy należą do kategorii kwiatowej. W perfumach męskich w nutach środkowych występują przyprawy i drzewa, to mamy przynależność do kategorii drzewno - przyprawowej. Rzadko spotyka się przynależność do czystej kategorii jak. np. owocowa, czy orientalna. Najczęściej są one łączone z uwagi na złożoność kompozycji, np. drzewno – kwiatowo – piżmowa, kwiatowo - owocowa. Wiele zależy od udziału i lotności składników w bukiecie zapachowym.

   

Nuta bazy

Nuta podstawy decyduje o trwałości perfum. Zadaniem składników zawartych w nucie bazy jest utrzymanie zapachu na skórze przez kilka czy kilkanaście godzin w zależności od nasycenia esencji aromatycznych. W nucie bazy najczęściej spotykamy piżmo, ambrę, paczulę, cedr, kadzidło, skórę, drzewo sandałowe, wetiwerię, wanilię, tytoń i drzewo różane. Intensywne, mocne składniki, które odpowiedzialne są za trwałość perfum. Dzięki nutom podstawy trwałość zapachu trwa nieprzerwanie przez 6-8 godzin, a nawet dłużej.

 

   

Na świecie jest niezliczona liczna zapachów. Zrozumienie do jakiej kategorii zapachów należą twoje ulubione perfumy umożliwi poznanie własnych preferencji zapachowych, co z pewnością nakieruje przy wyborze nowych perfum. Eksperymentowanie z perfumami jest zawsze dobra zabawą. Perfumy są po to, aby sprawiać przyjemność.  

 

Podobne wpisy na naszym blogu:

1. Różnica między perfumami - woda perfumowana, czy woda toaletowa

2. Podział perfum na rodziny zapachowe

3. Jak dobierać perfumy do zmieniających się pór roku

     

Polub nas na Facebook

Śledź nas na Twitter

Śledź nas na Instagram