Wczytuję dane...

Przewodnik po kategoriach perfum

Podział perfum na rodziny zapachowe

Przemysł perfumeryjny wykorzystuje składniki naturalne pozyskiwane z kwiatów, owoców, drzew, przypraw, minerałów, jak i w sposób syntetyczny. Pogrupowanie ponad 6500 składników zapachowych i przyjęcie jednoznacznej kwalifikacji cały czas jest w opracowaniu przez producentów perfum. Tradycyjnie przyjmuje się podział na tzw. rodziny olfaktoryczne /z jęz. łacińskiego olfacere znaczy wydzielać zapach/.

Współczesna kwalifikacja często opiera się francuskiej kwalifikacji perfum, La Société Française des Parfumeurs z 2001 roku i stale udoskonalanej. Zapachy damskie, męskie i uniseks zostały podzielone na 7 podstawowych grup zwanych kategoriami lub rodzinami zapachów. W ramach rodzin zapachy zostały podzielone na 47 podgrup zapachowych.

Podstawowe kategorie zapachowe:

A. Cytrusowe

B. Kwiatowe

C. Szyprowe

D. Orientalne

E. Fougere

F. Drzewne

G. Skórzane

Niezależnie od marki, czy też kampanii marketingowej podział zapachów perfumeryjnych to wiedza i ustrukturyzowanie składników, pozwala poznać relacje między różnymi aromatami i ich wzajemne powiązania.

   

Wokół kategorii zapachów

A. Perfumy Cytrusowe

Aromaty cytrusowe zawsze kojarzą się ze świeżością, słońcem, radością. Olejki eteryczne pozyskuje się ze skórek owoców cytrusowych lub ich zimnego tłoczenia. Najczęściej w perfumach wykorzystuje się owoce takie jak bergamotka, neroli, cytryna, limonka, mandarynka, grejpfrut, pomarańcza. Nagrzane w słońcu cytrusy wprowadzają orzeźwienie i świeżość, doskonale łączą się z kwiatami lub przyprawami. Dodawanie w perfumach bardziej złożonych nut do cytrusów coraz bardziej podnosi ich rangę. Uzyskuje się niesamowicie świeże, letnie cytrusowo-aromatyczne lub cytrusowo-przyprawowe kompozycje. Doskonałe antidotum na pochmurną pogodę.
Zapachy cytrusowe najczęściej wykorzystywane są w lekkich wodach kolońskich lub toaletowych, używanych zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

    

Rodzina cytrusowa podzielona jest na siedem podgrup: cytrusowa, cytrusowo-przyprawowa, cytrusowo–aromatyczna, cytrusowo-kwiatowo-szyprowa, cytrusowo-drzewna, cytrusowo-kwiatowo-drzewna, cytrusowo-piżmowa.

   

Perfumy_Cytrusowe

            

W perfumach cytrusowych i kwiatowych znaczną rolę odgrywają elementy zielone, jak zapach liści, łodygi, delikatnych gałązek, ziół, skoszonej trawy, polnych kwiatów. Bardzo delikatna, świeża i naturalna woń. Ich aromat potrafi zafascynować, w połączeniu z owocami i kwiatami dodają odświeżającej jakości kompozycji i promiennej elegancji.

        

Perfumy_zielone

 

    

B. Perfumy Kwiatowe

Rodzina kwiatowa to prawdziwa symfonia najprzeróżniejszych bukietów kwiatów. Najliczniejsza ze wszystkich rodzin, obejmuje szeroki wachlarz od pojedynczego kwiatu do pełnego bukietu. Spotykamy w kompozycjach tylko białe kwiaty lub bukiet tego samego gatunku kwiatu, ale różnych odmian lub pełen bukiet złożony z przeróżnych kwiatów. Kwiaty tradycyjnie wykorzystywane są przy tworzeniu perfum damskim, ale też dyskretnie dodawane są do perfum męskich, jak lawenda, geranium. Wiele z nich uzyskuje się w sposób naturalny z olejków z zebranych tysiąca płatków, najczęściej o świcie, jak róża, jaśmin, ylang-ylang. Natomiast z niektórych kwiatów olejki można uzyskać tylko na drodze repliki laboratoryjnej. Do nich należy m.in. irys, mak, frezja, fiołek, konwalia. Nuty kwiatowe są czarujące, charyzmatyczne, subtelne, wyrafinowane i delikatne, a przy tym romantyczne.

    

Rodzina kwiatowa podzielona jest na dziewięć podgrup: kwiatowe solo (z nuta przewodnią jednego kwiatu), kwiatowo-piżmowe, kwiatowe (składające się z bukietu kwiatów), kwiatowo-aldehydowe, kwiatowo-zielone,  kwiatowo – drzewno – owocowe, kwiatowo-drzewne, kwiatowo-owocowe, kwiatowo-wodne.

   

    Perfumy_kwiatowe

 

     

W perfumach znaczną rolę odgrywają aldehydy. Aldehydy zdobyły popularność dzięki Chanel No 5, po raz pierwszy wykorzystane w tej kompozycji. Aldehyd, organiczny związek chemiczny, wykorzystywany jest w kompozycjach zapachowych przede wszystkim z udziałem kwiatów. Posiada niezwykłe właściwości, dzięki nim wiąże składniki kwiatów w jednolity i wyrazisty bukiet, odkrywa na nowo ich bogate królestwo woni. Perfumy z udziałem aldehydu zazwyczaj określa się jako kremowe, pudrowe, intensywne i mocno kwiatowe.

    

Perfumy_aldehydowe

 

     

Owoce w każdej kompozycji dodają słodkości, lekkości i orzeźwienia. Wykorzystywane są do zapachów letnich, sportowych, dla osób aktywnych na co dzień, najczęściej w lekkich wodach toaletowych. W tej grupie wykorzystuje się aromat pozyskany z zielonego jabłka, soczystej gruszki, ekstrawaganckiego kokosa, hipnotyzującego kiwi, słodkiej czereśni i ananasa, kwaśnej  wiśni, cierpkiego agrestu, soczystej brzoskwini, moreli, mango, maliny, jeżyny, śliwki i liczi. Doskonałym przykładem jest DKNY Be Deliciouus – zapach świeży, kuszący, apetyczny, wesoły i soczysty, absolutnie rewelacyjny.

   

 Perfumy_owocowe

   

     

Gourmand to zapach dla smakoszy. Wanilia, czekolada i cukier przypomina szczęśliwe dni z dzieciństwa, może dlatego tak często kobiety sięgają po te perfumy. Słodki, unoszący się w powietrzu zapach ulubionego ciasta waniliowo – czekoladowego, palonego cukru, karmelu, waty cukrowej nadają kompozycji wyraźnej pudrowej głębi. Gourmand w języku francuskim oznacza łakomczuch. Królową perfum gourmandowych jest Lancome La vie est Belle, nazywane zapachem szczęścia. Idealne dla kobiety, która nie ocenia deseru na podstawie liczby kalorii, a raczej sekund prawdziwej chwili przyjemności.

    

Perfumy_Gourmand

   

    

C. Perfumy Szyprowe

Rodzina szyprowa to najbardziej niezwykła i unikalna kompozycja. Nazwa pochodzi od francuskiej nazwy chypre noszącej nazwę wyspy Cypr. W 1917 roku firma Coty wykreowała legendarne perfumy Chypre, które przeszły do historii perfumiarstwa. Na ich podstawie kreatorzy zapachów zbudowali nowe podobne kompozycje, a nazwa własna szypr stała się oznaczeniem tej kategorii. Perfumy szyprowe to ciepłe i zmysłowe zapachy, należą do najbardziej eleganckich. Powstają z połączenia nut kwiatowych lub owocowych z szyprem. Szypr oznacza esencję ze śródziemnomorskiej woni cytrusów w nucie głowy oraz mchu dębowego, labdanum i paczuli w nucie bazy. W perfumach wyczuwalne są również naturalne lub syntetyczne nuty zwierzęce jak cywet, piżmo i ambra. 

    

Rodzina szyprowa podzielona jest na siedem podgrup: szyprowa, szyprowo-owocowa, szyprowo-kwiatowo-aldehydowa, szyprowo-skórzana, szyprowo-aromatyczne, szyprowo-zielone, szyprowo-kwiatowe.

   

Perfumy_szyprowe

   

    

D. Perfumy Orientalne

Perfumy orientalne należą do bardzo ciepłych, intensywnych i ognistych kompozycji. Przenoszą do barwnego świata egzotycznych kwiatów, przypraw i drzew. Wykorzystuje się również komponenty zwierzęce, jak piżmo i ambrę. W zależności od dobranych składników orientalnych perfumy stają się niezwykle ekstrawaganckie, tajemnicze i uwodzicielskie. Można w nich znaleźć wanilię, cynamon, cedr, drzewo sandałowe, kardamon, imbir, goździki, pieprz.

    

Orientalne przyprawy charakteryzują się żywym kolorem i ostrym, wyrazistym zapachem. Każda przyprawa ma swoją własną historię, a połączone razem oddają niezapomniana aurę. W zależności od składników kompozycja zapachowa przybiera różne formy: delikatną, orientalno - kwiatową, gdzie bukiet ogrodowych kwiatów wzbogacony jest słodkimi przyprawami i kwiatem pomarańczy poprzez orientalną z dodatkiem kadzidła i wanilii aż do odważnej, orientalno – drzewnej kompozycji, z nutami drzewa sandałowego i paczuli, specjalnie dla kobiet i mężczyzn kochających mocne perfumy.

   

Rodzina orientalna podzielona jest na sześć podgrup: orientalne, orientalno-kwiatowe, orientalno-kwiatowo-przyprawowe, orientalno-owocowe, orientalno-kwiatowo-drzewne, orientalno-kwiatowo-owocowe.

   

Perfumy_Orientalne

     

     

E. Perfumy Fougere

Fougere w języku francuskim oznacza paproć, stąd często grupa ta zamiennie nazywana jest paprociową. Ta finezyjna nazwa niewiele wspólnego ma z samą paprocią, która sama w sobie posiada bardzo delikatną woń i rzadko wykorzystywana jest w perfumach. Rodzina paprociowa czy też fougere odnosi się do zapachu lasu, leśnej ściółki, mchu dębowego, żywicy z drzew, jałowca. Perfumy wzbogacone bergamotką, lawendą i kumaryną niosą świeżość i tajemniczość, wykorzystywane są do produkcji perfum męskich oraz unisex.

   

Rodzina paprociowa podzielona jest na sześć podgrup: fougere, fougere-kwiatowo-ambrowe, fougere-ambrowe, fougere-przyprawowe, fougere-aromatyczne, fougere-owocowe.

   

Perfumy_Fougere

    

    

F. Perfumy Drzewne

Ciepłe, suche, wyraźne kompozycje drzewne skierowane są głównie do mężczyzn. Drzewo sandałowe, cedrowe, gwajakowe, paczula, piżmo, wetiweria, to najczęściej wykorzystywane składniki w perfumach z tej rodziny. Oparte na aromacie żywicy z drzew, mchu, szyszek, zapachu ściółki leśnej w środku słonecznego lata, jak i po ulewnym deszczu.

Bardzo ciepłe, żywiczne, naturalne i wyrafinowane składniki mają szeroki odbiór użytkowników. Akord drzewny często łączony jest z cytrusami i lawendą dla uzyskania świeżych i ciepłych nut. Podobnie akord piżmowy, w połączeniu z drewnem i przyprawami uzyskuje się mocne i trwałe męskie perfumy.

   

Rodzina drzewna podzielona jest na dziewięć podgrup: drzewne, drzewno-cytrusowe, drzewno-przyprawowe, drzewno-orientalne, drzewno-aromatyczne, drzewno-przyprawowo-skórzane, drzewno-wodne, drzewno-owocowe, drzewno-piżmowe.

   

Perfuy_drzewne

    

    

Aromat ziół i przypraw w perfumach potrafi zaskoczyć swoja intensywnością. Zioła i przyprawy zarówno znane z naszej kuch jak tymianek, rozmaryn, imbir, estragon, mięta, szałwia, pieprz, kardamon, mięta. Mniej znane jak bylica, dzięgiel, tatarak. Nuty aromatyczne wyróżniają się intensywną i pikantną wonią. Najczęściej wykorzystywane są w perfumach męskich. Bardzo często smakowite aromaty łączy się z gorzkimi cytrusami lub soczystymi owocami. Pikanteria dodaje smaku i elegancji w odbiorze noszonych perfum.

   

Perfumy_aromatyczne

    

    

G. Perfumy Skórzane

Perfumy skórzane stosowane są przede wszystkim w zapachach dla mężczyzn. Formuła perfumeryjna oparta jest na zapachu dymu z palonego drewna, tytoniu, delikatnie znoszonej skóry. Zapach aromatyzowanej skóry uzyskuje się z połączenia korzennych przypraw z benzoesem, wanilią, cedrem i cywetem. Ciepłe, duszne nuty naśladują i oddają woń skóry oraz tytoniu, aromat trudny do pozyskania, stosowany najczęściej w perfumach niszowych wraz z kwiatowym akcentem.

   

Rodzina skórzana podzielona jest na trzy podgrupy: skórzaną, skórzano-kwiatową i skórzano-tytoniową.

   

Perfumy_skórzane

   

   

      

    

Coraz częściej w perfumach spotyka się element charakteryzujący się nutami morskimi i wodnymi. Nuta wodna przywołuje świeżość górskiego powietrza po burzy oraz czystość bryzy morskiej. W perfumach często wykorzystuje się aromat alg morskich, arbuza, wody morskiej, syntetycznych składników np. calone do uzyskania chłodu nut morskich i ozonowych. Nuty wodne są bardzo zwiewne, lekkie, świeże, doskonałe na wyjazdy wakacyjne.

  

Perfumy_wodne

     

Podobne wpisy na naszym blogu:

1. Jak rozpoznać nuty i kompozycje zapachowe perfum

2. Czym się różni woda toaletowa od wody perfumowanej

    

   

Polub nas na Facebook

Śledź nas na Twitter

Śledź nas na Instagram